Jak nosić maseczki ochronne?

Koronawirus znacząco wpłynął na naszą codzienność i wzajemne kontakty, a nawet wymusił zmiany w polskim prawie. Jednym z uregulowań, jakie wprowadzono w celu ochrony zdrowia i życia ludzi, jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Powinieneś stosować się do tego przepisu za każdym razem, kiedy opuszczasz swój dom i poruszasz się w miejscach publicznych. W zależności od upodobań możesz użyć do tego celu części Twojej garderoby (np. szalika lub apaszki) albo specjalnej maseczki ochronnej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób należy ją zakładać i zdejmować, by zachować maksimum bezpieczeństwa, zapraszamy do lektury!

Dlaczego należy nosić maseczki ochronne?

Pandemia postawiła przed nami nowe wyzwania. Wirusa nie widać, a ponieważ przenosi się on drogą kropelkową, może łatwo migrować z jednej osoby na drugą. Sprawia to, że w tym wyjątkowym czasie musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie i swoje rodziny, ale też za innych ludzi — w szczególności tych, którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka, czyli seniorów i osoby przewlekle chore.

Jeśli Twój ogólny stan zdrowia jest względnie dobry, istnieje szansa, że jeśli nawet zarazisz się koronawirusem, przejdziesz chorobę całkowicie bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że w tym czasie nie będziesz zarażać. Przeciwnie – czując się dobrze i spotykając się z innymi ludźmi w sklepie czy na ulicy, możesz nieświadomie stać się dla nich źródłem zakażenia. Maseczka ochronna, którą powinieneś nosić, ma więc nie tylko chronić Cię przed wirusem, ale także ratować zdrowie i życie tych, dla których infekcja byłaby ogromnym zagrożeniem. Od Twojej postawy i odpowiedzialności zależy więc bardzo wiele. Pamiętaj o tym!

Zakładanie maseczki

Wydawać by się mogło, że tak prosta czynność, jak zakładanie maseczki nie powinna przysporzyć żadnych kłopotów. Pamiętaj jednak, że koronawirus może przetrwać dość długo na powierzchniach przedmiotów codziennego użytku, których dotykasz rękoma. Dlatego bardzo ważne jest, byś zakładając maseczkę ochronną, czynił to w prawidłowy sposób — tak, by nie narazić swojego zdrowia. Procedura powinna przebiegać następująco:

 • umyj ręce ciepłą wodą i mydłem – zgodnie z zaleceniami lekarzy, czynność ta powinna zająć Ci około 30 sekund. Pamiętaj, że wirus wnika do komórek za pomocą wypustek przypominających koronę, zrobionych z lipidów — a więc z tłuszczy. Mydło skutecznie je niszczy;
 • sprawdź, czy maseczka ochronna nie jest uszkodzona i przygotuj ją do założenia. Większość modeli przymocowuje się za pomocą gumek zakładanych na uszy, ale zdarzają się też warianty z troczkami wiązanymi z tyłu głowy. W obu przypadkach postaraj się dotykać jedynie mocowania, a nie tkaniny, która będzie stykała się z Twoją twarzą;
 • załóż maseczkę w taki sposób, by jej górna krawędź ściśle przylegała do grzbietu nosa. Jeśli jest to model zawiązywany, mocowanie zacznij od górnego sznureczka;
 • upewnij się, że materiał dokładnie zasłania usta oraz podbródek.

Kiedy już założyłeś maseczkę, nie dotykaj jej ponownie bez dokładnego umycia lub zdezynfekowania rąk, nawet jeśli znajdujesz się w miejscu, w którym nie ma obowiązku jej noszenia, np. w lesie lub we własnym samochodzie. 

Jak zdejmować maseczkę ochronną?

Mimo iż po powrocie do domu możesz chcieć pozbyć się jej jak najszybciej, postaraj się zachować cierpliwość oraz zdrowy rozsądek. Eksperci twierdzą, że moment ściągania środków ochrony jest kluczowy — właśnie podczas niego dochodzi bowiem do największej ilości zakażeń. Chcąc prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną, powinieneś stosować się do następujących zaleceń:

 1. Chwyć za gumki lub troczki do wiązania i jednym ruchem ściągnij maseczkę. Pamiętaj, aby nie dotykać materiału z przodu;
 2. jeśli jest to model jednorazowy, natychmiast wyrzuć go do zamykanego pojemnika na śmieci. Jeżeli korzystasz z maseczki wielorazowego użytku, jak najszybciej umieść ją w zamykanej foliowej torbie, a przed kolejnym użyciem zdezynfekuj. Możesz to uczynić za pomocą jednego z poniższych sposobów:
  • prania w temp. przynajmniej 60 stopni Celsjusza,
  • spryskania środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu,
  • umieszczenia w piekarniku o temperaturze co najmniej 70 stopni.

Podsumowanie

Jak widzisz, zakładanie i zdejmowanie maseczek ochronnych wymaga zachowania pewnych procedur. Być może na początku wydadzą Ci się one irytujące i trudne do opanowania, jednak po kilku dniach z pewnością dojdziesz do biegłości. Pamiętaj, że od Twojego zachowania oraz odpowiedzialności zależy zdrowie i życie wielu osób!

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.